K tomu, abychom mohli začít střílet z předovek ať už perkusních nebo křesadlových kulovnic, pistolí, či brokovnic, musíme si pořídit k tomu určené vybavení. Budeme určitě potřebovat: prachovnici, která je určená ke skladování prachu. Na trhu se nejčastěji nabízí prachovnice mosazná, ale poměrně běžné jsou i prachovnice vyrobené z rohoviny a dalších vhodných materiálů. K prachovnici je, a to hlavně z bezpečnostního hlediska, nutné mít odměrku prachu, do které se nejdříve nasype požadované množství černého prachu a poté se toto množství z odměrky sype do hlavně. Měli bychom se vyvarovat sypat do hlavně prach přímo z prachovnice, a to především do hlavně, ze které bylo před chvílí stříleno, hrozí totiž zažehnutí sypaného prachu od možných žhavých částeček zbylých v hlavni po předchozím výstřelu.
K natlačení střely na prach budeme potřebovat nabíjecí tyč. Při střelbě tak zvaně natvrdo s kulí, tedy bez použití flastru nebo s použitím ogiválních střel, musíme tyto nejdříve naklepnout kladívkem a posunout do hlavně startérem.
Po natlačení střely, nasazujeme na piston perkusních zbraní zápalku, u křesadlových zbraní nasypeme prach na pánvičku, natáhneme kohout a po zmáčknutí spouště následuje výstřel.
Po střelbě je velmi důležité zbraně důkladně vyčistit, k tomu nám dobře poslouží horká voda, jar, a čistící sady. Po vyčistění je nezbytné zbraň nakonzervovat vhodným olejem.
Pokud nás střelba zaujme a rozhodneme se jí dále věnovat, začneme se (nejen z hlediska ekonomického) věnovat také vlastní výrobě střel, mazání, flastrů, ucpávek a dalších komponentů potřebných k přesné střelbě.
Správné nabíjení předovek
1 Prach z prachovnice nasypeme do odměrky
Správné nabíjení předovek
1 Prach z prachovnice nasypeme do odměrky
2 Prach nasypeme do hlavně
3 Nasadíme střelu
4 Startérem potlačíme střelu do hlavně
5, 6, 7 Natlačíme střelu až na prach
9, 10 Nasypeme prach na pánvičku nebo nasadíme zápalku na piston
Je nutné střelu natlačit až na prach! Při výstřelu s mezerou mezi střelou a prachem v hlavni by mohlo dojít k výdutě hlavně nebo k jiné vážnější a život a zdraví ohrožující nehodě!
Střelba
Bezpečná střelba, při které si střelec chrání zrak a sluch. Všimněte si, že prachovnice je položena v bezpečné vzdálenosti od ústí hlavně, ze které během výstřelu, mimo jiné, vyšlehnou žhavé spaliny prachu.
Bezpečná střelba, při které si střelec chrání zrak a sluch. Všimněte si, že prachovnice je položena v bezpečné vzdálenosti od ústí hlavně, ze které během výstřelu, mimo jiné, vyšlehnou žhavé spaliny prachu.
Míření s otevřenými mířídly
Čištění předovek po střelbě
Po každé střelbě z předovek plněných černým prachem je nutné zbraň důkladně vyčistit. Pokud budeme střílet s černým prachem naší české produkce, zjistíme, že špinění uvnitř hlavně je opravdu značné. Snadné způsob čištění je takový, že sundáme hlaveň zbraně a tu proléváme horkou vodou s jarem a současně protahujeme čistící tyčí s kartáčkem, poté ještě horkou hlaveň protáhneme tyčí, která má na konci upevněnou násadku s hadříkem, prostříkneme WD a nakozervujeme vhodným olejem (stačí Konkord, lepší je Balistol). Samozřejmě očistíme i zbývající části zbraně a tu nakonec opět smontujeme. Snažší čištění nastává v okamžiku, pokud střílíme za použití švýcarského střelného prachu, který téměř nešpiní (není to jeho jediná výhoda oproti klasickéku LC, švýcarský prach nám dává při střelbě také lepší soustřel a není tolik dýmivý, jedinou nevýhodou je jeho vysoká cena, která zhruba šestkrát převyšuje cenu Vesuvitu LC). Čištění lze provádět také sofistikovanějším způsobem, například pomocí hadičky s dutým šroubem, který se našroubuje místo pistonu, druhý konec hadičky je napojen na petlahev s horkou jarovou vodou, do hlavně takto připravené zbraně zasuneme čistící tyč s hadříkem, která funguje jako píst a pumpujeme a měníme obsah pet lahve tak dlouho, dokud do petlahve nepřitéká z hlavně čistá voda. Takováto čistící hadička je zobrazena na obrázku znázorňujícím vybavení ke střelbě pod číslem 40.