Legislativa

Podle § 15 odst. 1 zákona č. 119/2002 Sb., může zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům nebo právnická osoba. 
Jak tedy takové střelivo nabývat? Tak, že si jej koupíme. V případě, že se dané střelivo již mnoho let nevyrábí, ale jsou dostupné jeho komponenty a přípravky k jeho sestrojení, tak si jej vyrobíme, a to s vědomím, že zákon nestanovuje žádné konkrétní omezení ve vztahu k přebíjení střeliva.

Blíže k této problematice vyjádření Ministerstva vnitra České republiky:
„Je-li konkrétní střelivo střelivem do zbraně kategorie D a zároveň střelivem do zbraní ostatních kategorií, neznamená to, že držitel zbraně kategorie D nemůže takové střelivo nabývat do vlastnictví bez zbrojního průkazu. Podmínkou však je, aby střelivo bylo střelivem i do zbraně kategorie D. Oprávněný držitel zbraně kategorie D, je oprávněn nabývat do vlastnictví, držet a nosit střelivo do této zbraně, odpovídá-li ráží a výkonem použití v této zbrani kategorie D (historické zbrani). Taková osoba je rovněž oprávněna nabývat a držet komponenty pro přebíjení tohoto střeliva a přebíjet jej. Podnikatel v oboru zbraní a střeliva je oprávněn prodat takové osobě střelivo pro zbraň kategorie D a komponenty pro přebíjení tohoto střeliva, včetně zápalek, bezdýmného nebo černého loveckého prachu po prokázání údajů podle § 15 odst. 1 zákona o zbraních.“




Pro majitele zbraní kat. D budou jistě užitečné informace poskytující nám tyto paragrafy z platného zákona č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu:

§ 7   
 Zbraně kategorie D
 Zbraněmi kategorie D jsou
 a)  historické zbraně,
b)  zbraně jednoranové a dvouranové zkonstruované na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových nebo perkusních zámkových systémů,
c)  palné zbraně určené pro střelbu náboji typu flobert s energií střely na ústí hlavně do 7,5 J,
d)  plynové zbraně na vzduchovou kartuš,
e)  plynové zbraně, u nichž kinetická energie střely na ústí hlavně dosahuje nejvíce 16 J,
f)  expanzní zbraně a expanzní přístroje, s výjimkou přenosných upevňovacích zařízení a jiných rázových strojů určených výhradně pro průmyslové nebo technické účely,
g)  mechanické zbraně, u nichž je napínací síla větší než 150 N,
h)  znehodnocené zbraně, na kterých byly provedeny takové nevratné úpravy, které znemožňují jejich použití ke střelbě,
i)   zbraně, na kterých byly řezem provedeny takové úpravy, které odkrývají alespoň částečně vnitřní konstrukci zbraně,
j)   neaktivní střelivo a munice a
k)  zbraně neuvedené v kategoriích A až C. 

Komentář k § 7
K písm. a)

Jako historická zbraň je definována střelná zbraň, která byla vyrobena do 31. prosince 1890, současně platí, že všechny hlavní části zbraně byly vyrobeny do 31. prosince 1890. Tato definice historické zbraně byla do zákona zavedena tzv. přílepkem k zákonu č. 310/2006 Sb., o nakládání s bezpečnostním materiálem. Samotná definice je dílem pozměňovacího návrhu jednoho z poslanců, bez řádně zdůvodněné argumentace. Původní definice vládního návrhu zákona pak vycházela z prováděcí úmluvy ze dne 19. června 1990 k Schengenské dohodě ze dne 14. června 1985, ke které Česká republika plnohodnotně přistoupila 22. prosince 2007, kde hraničním rokem pro kategorii historických zbraní je rok 1870. Lze ještě připomenout, že rok 1870 je hraničním rokem výroby palných zbraní na černý střelný prach, zatímco rok 1890 je hraničním rokem výroby první generace palných zbraní na bezdýmný střelný prach a výroby jednotných nábojů, jejichž typová produkce pokračuje v řadě případů až do současné doby. Navíc podle původní definice historické zbraně, která korespondovala s čl. 82 výše uvedené Schengenské dohody zpřísněné dále podmínkou, musela takto definovaná historická zbraň vylučovat použití nábojů do zbraní podléhajících povolení. Důsledkem této nekompatibility v rámci schengenského prostoru může být situace, kdy sběratel při převozu zbraně do jiné země, která je členskou zemí schengenského prostoru, může být zadržen a obviněn z porušení vnitrostátního zákona.

K písm. b)

Jedná se v zásadě o předovky (zbraně nabíjené zpředu) a jejich technickým znakem je konstrukce zámku. Takovéto zbraně na principech doutnákových, kolečkových, křesadlových a perkusních zámkových systémů patří do této kategorie bez ohledu na to, zda byly vyrobeny v 15., nebo 20. století. Je též irelevantní, zda se jedná o originály, nebo jejich repliky. Rozhodující je zámkový a odpalovací systém, může tedy jít i o zbraně nabíjené zezadu (např. puška Sharps a další).

§ 15
  
(1) Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům. Zbraň kategorie D nebo střelivo do této zbraně může nabývat do vlastnictví a držet též právnická osoba.
(2) Ze zbraně uvedené v § 7 písm. a) nebo b) lze střílet jen na střelnici, s výjimkou divadelních představení, rekonstrukcí historických bitev a jiných kulturních akcí, při nichž se ze zbraní nevystřelují střely; tato zbraň musí být označena platnou zkušební značkou podle zvláštního právního předpisu.
(3) Střelba ze zbraně uvedené v § 7 písm. c) až g) nebo ze zbraně uvedené v § 7 písm. k) je zakázána na místě, kde by střelbou mohl být ohrožen život nebo zdraví osoby nebo způsobena škoda na majetku, není-li na takovém místě určen pro střelbu bezpečný prostor, zajištěn dohled odpovědné osoby nebo není-li takové místo viditelně označeno jako místo, kde probíhá střelba a na kterém je střelba umožněna pouze s vhodnými ochrannými pomůckami.
(4) Držitel zbraně kategorie D je povinen zbraň a střelivo do ní zabezpečit proti zneužití, ztrátě nebo odcizení.
(5) Držitel zbraně kategorie D nesmí
a)  zbraň nosit viditelně na veřejnosti nebo na místě veřejně přístupném, nejde-li o místo a účel uvedené v odstavci 2 nebo 3,
b)  zbraň nosit nebo s ní na veřejnosti nebo na místě veřejnosti přístupném jakkoliv manipulovat, pokud je jeho schopnost k této činnosti snížena požitím alkoholických nápojů, návykových látek, léků nebo v důsledku nemoci,
c)  přechovávat větší množství bezdýmného nebo černého loveckého prachu než 3 kilogramy a více než 1 000 zápalek; zápalky musí být uloženy odděleně v samostatné schránce,
d) převést vlastnictví ke zbrani kategorie D nebo střelivo do ní na osobu, která k jejich držení není oprávněna, nebo je přenechat takové osobě.