Pokud jsme majiteli této kategorie zbraní, tedy zbraní vyrobených do 31.12.1890 a používajících ke střelbě jednotný náboj s vlastním těsněním a středovým nebo okrajovým zapalováním, je velká šance, že si z této zbraně také můžeme vystřelit respektive občas střílet. Předpokladem toho, aby se z těchto zbraní dalo střílet je střelby schopný stav těchto starožitností a také platná tormentace, kterou si můžeme opatřit u Českého úřadu zkoušení zbraní a střeliva. Pokud plánujeme opatřit si tormentaci historické zbraně, je nutné se u úřadu telefonicky objednat. K samotné tormentaci, kterou nám zhotoví za mírný poplatek (řádově stokoruny), musíme donést zbraň a dva kusy nábojů do této zbraně. Tormentace bývá zhotovena zpravidla ještě týž den.
Tedy, pokud je zbraň v takovém stavu, že je střelby schopná a navíc nám toto potvrdí ocejchováním zbraní tormentačními značkami Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva, můžeme z historických zbraní střílet a to na schválené střelnici.
Ne všechny historické zbraně, tedy takové, které byly vyrobeny do 31. 12. 1890, jsou však vyhovující, co se týče střelbyschopnosti. Jaké historické zbraně jsou tedy ke střelbě vhodné? Tak především ty, které díky svému výbornému technickému stavu mohou obdržet tormentační značky. Dále je důležité, aby byly takzvaně v „živé ráži“, tedy v ráži, pro kterou můžeme koupit, případně přebít střelivo. Vše ostatní je pak otázkou peněz. Obecně dražší jsou historické zbraně americké, než například zbraně evropského původu.